א.שבת
נוטריון
משכית 22
הרצליה ישראל
972 9 9543895

This hCard created with the hCard creator.

א.שבת עו"ד נוטריון הרצליה - השבת רכוש מרומניה
מאזני צדקש ב ת  א ו ר ן, ע ו ר ך - ד י ן   ו נ ו ט ר י ו ן

מ ש ר ד   ע ו ר כ י - ד י ן   ו נ ו ט ר י ו ן

 
 

H E B R E W  |  E N G L I S H  |  E S P A Ñ O L  |  I T A L I A N O  |  


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 דף הבית >> מאמרים >> השבת רכוש מרומניה
 
property in romania

השבת רכוש מרומניה

בישראל חיים כיום יהודים רבים, אזרחי רומניה לשעבר, אשר עלו ארצה לאחר הקמת המדינה. רומניה של אותם ימים הייתה מדינה קומוניסטית שחסתה בצל ברית המועצות כאשר הממשלה הרומנית, כמו מדינות קומוניסטיות רבות אחרות, הלאימה רכוש פרטי של יהודים בין היתר בתים, קרקעות, מפעלים ועוד.
לאחר נפילת "מסך הברזל" ביקשה רומניה להצטרף לאיחוד האירופאי ולכלכלה המערבית המפותחת והמתקדמת שהציע. לאור החלטה זו התחילה רומניה במקביל לקדם גם חוקים "מתקדמים" הנוגעים לזכויות אדם, שוויון בפני החוק וחוקים מתבקשים אחרים אשר נהוגים דרך קבע בחברות מערביות מודרניות. בנוסף, בלחץ גורמים בינלאומיים חוקקו חוקים אשר עסקו בהשבת רכוש שנגזל בעליהם ואלו כוללים גם את אזרחיה היהודיים לשעבר.

חוק מוגבל בזמן ומרובה קשיים

עקרונית, החוק להגשת תביעות להשבת רכוש מרומניה נקבע לתקופה קצובה אשר זמנה עבר - יחד עם זאת, גורמים בינלאומיים מנסים לבקש ארכה ומאמינים כי זו תושג בבוא הזמן. יחד עם זאת, מתברר כי ישנם קשיים אמתיים בהארכת התקופה ואלו נובעים ממספר סיבות עיקריות:
1.      ישנו קושי למצוא רכוש עקב פיתוח ממשלתי על קרקעות השייכות ליהודים, בין היתר סלילת כבישים, הקמת מבנים ציבוריים ואחרים וכו' – ישנם  גם מקרים בהם נהרסו מבנים ובתים השייכים ליהודים.
2.      כמו כן קיים קושי באיתור מסמכים המוכיחים בעלות ובגלל היעדר סדר ויד מכוונת נגררו תביעות ואחרות לא זכו לטיפול.
3.      בנוסף לכל אלו, ישנו קושי לממן את השבת הרכוש - ממשלת רומניה איננה בעלת אמצעים רבים והתביעות יכולות להגיע לסכומים נכבדים שלא תוכל לעמוד בהם.

ועד שתושג הארכה...

כל עוד קיימת התקווה להארכת חוק השבת הרכוש כדאי להצטייד בסבלנות ולאסוף מידע מקדים רלוונטי על התהליך. מומלץ להיוועץ עם עורכי דין המתמחים בהתנהלות בירוקרטית משפטית מול רשויות הממשל ברומניה לגבי נושאים שונים, ניתן להתקשר למשרד עורכי הדין הרלוונטי ולקבל מידע מעשי מבעוד מועד.
כמו כן במידה ואין בידי הטוענים לרכוש או מי מבני המשפחה הטוענת, אזרחות או דרכון רומני וקיימת זכאות על הנייר כמובן, מומלץ לפנות גם כן לגורמים המטפלים, אותם עורכי דין, על מנת לטפל בהליך הוצאת האזרחות והדרכון שיקלו מאוד בבוא העת על הליך השבת הרכוש. השלב המומלץ הבא כרוך בהרשמה ובפתיחת תיק טיפול לנושאי דרכון והשבת רכוש. חשוב לזכור כי קיימת בירוקרטיה גדולה מאוד ומתסכלת מול השלטונות הרומניים שנובעת משיטות העבודה הרומניות הסבוכות לרוב ולכן רצוי כאמור לפנות לגורם מקצועי מוסמך שיסייע בדבר.

ייעוץ מקצועי ומסודר

מומלץ לפנות לעורך דין בעל ניסיון וידע בהלכות הבירוקרטיה הרומנית – עו"ד מיומן שכזה יכול לקצר זמני המתנה בכל שלב, להמליץ על מומחים לתרגום, ובנוסף מכיר את המשרדים הממשלתיים הרומניים בהם ניתן לקבל מידע על רכוש מולאם. המידע אומנם קיים באתרי מידע ממשלתיים, עירוניים ואחרים, אך במקרים רבים נדרש לאתר אותו על ידי חוקרים רומניים מקומיים.
נציין כי במקרים בהם ישנם מסמכים רלוונטיים ישנים הנוגעים ברכוש יש צורך לאספם ולהכינם, המשרד ינסה לאמת אותם ולהצליב מידע עם גורמים רומניים רלוונטיים. אם וכאשר תינתן האפשרות לתבוע אותו, אזי, ההליך יהיה קצר הרבה יותר.
לייבסיטי - בניית אתרים